Rafting na Slovensku

Rafting Belá

Radting Belá, vrch Kriváň sa nachádza v pozadí.

Rafting Belá

Rafting Belá

Rafting Belá

Rafting Belá

Rafting Belá

Belá sa nachádza v severovýchodnej časti regiónu Liptov a pramení priamo pod vrchom Kriváň.

Rieka Belá sa splavuje z Podbanského, od Kokavského mosta až po do mesta Liptovský Hrádok. Rekreačná oblasť Podbanské sa nachádza cca 10 km východne od obce Pribylina. Kokavský most je časť Podbanského, kde sa začína splav pre rafty. Okrem parkoviska sú tam aj malé potraviny.

Rafting na gumových člnoch z ponad Kokavského mosta je zakázaný z dôvodu ochrany prírody.

Rafting

Rafting na rieke Belá patrí určite medzi najkrajšie prírodné splavy na Slovensku. Je pomerne náročný, preto sa odporúča iba skúsenejším rafterom, alebo za doprovodu skúsených sprievodcov. Belú je najlepšie splavovať na konci jari, keď sa topí sneh na horách a sú aj výdatnejšie dažde, čiže na konci apríla a v priebehu mája.

Horný úsek Kokavský most – Pribylina
V úseku od Kokavského mosta tešie rieka Belá veľkým spádom, úzkym korytom cez smrekový les. Voda v tomto úseku preteká cez veľké balvany a vytvára veľké vlny a valce, ktoré robia rafting v tomto úseku Belej najviac atraktívny. Záver úseku je pri železnom moste, v blízkosti obce Pribylina. Nachádza sa tu mohutný skalný prah, ktorý v čase vysokej hladiny vytvára zaujímavé vlny. Práve na tomto mieste vzniklo asi najviac fotografii z rieky, kedže sa nachádza v tesnej blízkosti prístupovej cesty.

Dolný úsek Pribylina – Liptovský Hrádok
Úsek od železného mosta až do Liptovského Hrádku tečie v menej zalesnenom prostredí. Rieka má menší spád a často sa rozlieva do viacerých ramien. Najväčšie vlny na rieke Belá sa nachádzajú práve tu, nad malou vodnou elektrárňou. Voda tečie cez bridlicové prahy a vytvára nádherné vlny a valce, ktoré sa navyše zvyknú meniť v prípade inej výšky hladiny.

Vybavenie

Počas obdobia, keď je Belá splavná, je teplota vzduchu i vody pomerne nízka. Neoprénové topánky, neoprénové nohavice a nepremokavá bunda sa stávajú nutnosťou. ideálne je taktiež termo prádlo. Prilba a kvalitná vesta sú na divokej vode veľmi dôležité.

Obmedzenie

Podľa plavebnej vyhlášky, ktorá sa vzťahuje na rieku Belá, je splav možný iba vtedy, keď je výška vodnej hladiny na v lokalite Podbanské min. 70 cm a max. 120 cm.

Nesmie sa raftovať najvrchnejší úsek od hotela Permon po Kokavský most.

Cena

Rafting Belá: 50 €/os. (obsahuje fotky a videá z brehu)

Parametre

  • Obtiažnosť: Stredná až ťažká, WW II – III+
  • Dĺžka a čas splavu: Podbanské (Kokavský most) – Liptovský Hrádok 17 km cca 2 hod.

Ubytovanie v okolí

Vzdialenosti sú uvedené vzdušnou čiarou

Rafting-slovakia.sk, vsetky prava vyhradene 2014,  info@rafting-slovakia.sk
Použitie textov a fotografií iba so súhlasom prevádzkovateľa tohto webu

Website Template Design by Derby Web Design